Розповсюджуємо перспективний педагогічний досвід

Довго сам учись, якщо хочеш навчати інших.

Григорій Сковорода

Як парость виноградної лози

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде.

Максим Рильський

Відповідно до плану роботи Комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Кілійської міської ради 04 травня 2023 року, у режимі онлайн на платформі Zoom, з дотриманням законодавства України про введення воєнного стану та в частині запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на базі Лісківського закладу загальної середньої освіти Кілійської міської ради (директорка Ганна Миколаївна Лупонос) проведено територіальний вебінар – практикум для вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури закладів загальної середньої освіти Кілійської міської ради за темою «Впровадження нової редакції правопису української мови в освітній процес. Культура мовлення».

У методичному заході взяли участь 16 учителів української мови та літератури, зарубіжної літератури закладів загальної середньої освіти Кілійської міської ради, консультантка Комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Кілійської міської ради Дайна Горбан.

Своїм педагогічним досвідом щодо впровадження нової редакції правопису української мови в освітній процес поділився Сергій Антонович Светленко, досвідчений учитель української мови та літератури Лісківського закладу загальної середньої освіти, який провів короткий історичний екскурс суті питання, пов’язаного з появою нової редакції правопису, та акцентував увагу на необхідності використання нововведень у всіх сферах життя. Адже нова редакція правопису української мови – це історична необхідність повернути особливості питомої української мови, які були закріплені “харківським” правописом 1928 року. Тоді радянська влада назвала його націоналістичним і таким, що «покликаний штучно відірвати українську мову від великої братньої російської». Заборонила цю редакцію та взяла курс на максимальну асиміляцію української до російської, яка збереглася у поки що чинному правописі від 1992 року.

Думки українців щодо змін правопису розділилися. Більшість людей вважають зараз: «Нащо відновлювати застарілі і забуті норми? Нащо ускладнювати мову?», «А дітей як перевчати? А підручники як передруковувати?», «І взагалі, де ви таке чули? Ніхто так не говорить. Це не наш правопис. Цегалицькийабодіаспорний…»

Так говорять ті люди, які просто не обізнані. Це стереотипні помилки. Як зазначав відомий український письменник і громадський діяч Сергій Жадан: «Доки у нас є наша мова – доти у нас є бодай примарні шанси пояснити себе, проговорити свою правду, навести лад у своїй пам’яті. Тому говорімо, говорімо. За голосом стоїть можливість правди».

Педагог представив презентацію «Впровадження нової редакції правопису української мови в освітній процес. Культура мовлення», в якій висвітлив основні правописні норми, що зазнали змін,та деякі нюанси, яких необхідно дотримуватися у своїй діяльності.

Сергій Антонович зазначив, що треба дбати про культуру мовлення як учителя, так і учнів, використовувати мовні багатства, які відповідають нормам української літературної мови, по можливості не використовувати запозичені слова, мовні покручі, суржики.

Учитель поділився досвідом закріплення та застосування учнями набутих знань під час проведення на уроках мовних ігор, вправ «Знайди помилку» у рекламі, об’явах тощо.

Українська мова – мова вільних людей. Учіть її, плекайте, дбайте про чистоту свого мовлення. Адже мова — це не просто слова. Не тільки ознака національної приналежності. Сьогодні — це громадянська позиція людини, це символ незламного духу, сміливості та боротьби за свободу, за найвищі цінності.

Учасники територіального вебінару – практикуму поділились враженнями від професійно проведеного методичного заходу, доцільного формату, ретельно підібраного змістовного матеріалу та майстерності педагога.

Відділ освіти та молодіжної політики Кілійської міської ради (начальник Сергій Мергут), Комунальна установа «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Кілійської міської ради (директорка Ганна Єгорова) складають подяку:

– керівництву Лісківського закладу загальної середньої освіти Кілійської міської ради (директорка Ганна Миколаївна Лупонос) за сприяння проведенню територіального вебінару-практикуму для вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури закладів загальної середньої освіти Кілійської міської ради;

– учителю української мови та літератури Лісківського закладу загальної середньої освіти Кілійської міської ради Сергію Антоновичу Светленку за проведення на високому професійному рівні територіального вебінару-практикуму та забезпечення його науково – методичної та практичної спрямованості, професіоналізм і творчість.

Матеріали територіального семінарудля вчителів української мови та літератури, зарубіжної літератури закладів загальної середньої освіти Кілійської міської ради за темою «Впровадження нової редакції правопису української мови в освітній процес. Культура мовлення» можна знайти за посиланням:

https://drive.google.com/drive/u/1/folders/18ZjWH2Na4MY1wM3PjjXT-nM91OLd_an7?fbclid=IwAR2NLjYDNQBsfdh6sr8S-tgAnOyBlNv5TmB0ZMbqyOw2G8_pAGZlJfgE7Sw