Процедури зарахування до закладу дошкільної освіти, перелік категорій дітей, які мають право на першочергове зарахування, оновлення основних засад діяльності дитсадків – ці та інші зміни до Положення про заклад дошкільної освіти затвердив Кабінет Міністрів.
Документ оновлює основні засади діяльності закладів дошкільної освіти (крім будинків дитини, дитячих будинків інтернатного типу) відповідно до законів «Про освіту» та «Про дошкільну освіту». Положення приводить у відповідність до цих законів термінологію, удосконалює перелік типів закладів дошкільної освіти та визначає особливості зарахування дітей до закладів дошкільної освіти різних типів і організації освітнього процесу. Ці зміни сприятимуть реалізації права дітей на здобуття дошкільної освіти.
Оновлений документ визначає і процедури переведення та відрахування з закладу дошкільної освіти, зокрема у випадках, коли органами опіки та піклування або судом визначено місце проживання дитини з одним із батьків.
У Положенні доповнено перелік категорій дітей, які мають право на першочергове зарахування до державних (комунальних) закладів дошкільної освіти. Першочергово зараховуються дошкільнята, відповідне право яких передбачено законом, зокрема діти, які:
- проживають на території обслуговування державного, комунального закладу дошкільної освіти (у разі встановлення території засновником закладу);
- є рідними (усиновленими) братами або сестрами дітей, які вже здобувають дошкільну освіту в цьому ж дитсадку;
- є дітьми працівників цього ж дитсадка;
- належать до категорій дітей з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку та/або сенсорними та фізичними порушеннями;
- належать до категорій дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які влаштовані під опіку, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, патронатну сім’ю, а також усиновлених дітей (якщо батьки дитини не зберігають таємницю усиновлення);
- перебувають у складних життєвих обставинах та знаходяться на обліку в службах у справах дітей;
- є внутрішньо переміщеними особами або мають статус дитини, яка постраждала від воєнних дій і збройних конфліктів.
При поданні заяви про зарахування дитини до дитсадка батьки мають пред’явити оригінал документа, що підтверджує право на першочергове зарахування дитини. Якщо таке право не підтверджено, дитина зараховується до закладу на загальних підставах.
Оновлене Положення також конкретизує і процедуру зарахування дітей до інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти. У разі зарахування дітей з особливими освітніми потребами в дитсадку обов’язково утворюється інклюзивна або спеціальна група. У такому разі до заяви про зарахування дитини до дитсадка додають висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини.
Відповідно до засад реалізації принципів державної політики цифрового розвитку, зокрема принципу адміністративного спрощення, передбачено можливість впровадження в закладах дошкільної освіти електронних систем взаємодії. Документ окреслює також і засади управління закладом дошкільної освіти, зокрема повноваження керівника та Педагогічної ради.
Оновлене Положення визначає особливості структури та організації діяльності закладів та освітнього процесу, а також фінансово-господарської діяльності закладів дошкільної освіти. Завдяки проведенню документа у відповідність до закону, в ньому визначено право надавати платні освітні та інші послуги, а також заборону приватизації чи використання не за освітнім призначенням об’єктів та майна державних і комунальних закладів дошкільної освіти, крім надання в оренду з метою надання послуг, які не можуть бути забезпечені безпосередньо закладами освіти, пов’язаних із забезпеченням освітнього процесу або обслуговуванням його учасників.
Нагадаємо, що затверджено Базовий компонент дошкільної освіти, який є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні.