Підвищуємо професійну майстерність педагогів з формування безпечного середовища

         Відповідно до плану роботи Комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Кілійської міської ради, за координації консультантки Барладян Олени, 20 березня 2025 року в режимі онлайн проведено територіальний консультативно – методичний простір на тему «Комплекс дій учасників освітнього процесу щодо превентивності, виявлення та реагування щодо булінгу» для заступників директорів з навчально – виховної/виховної роботи, педагогів – організаторів, керівників методичних об’єднань класних керівників, класних керівників закладів загальної середньої освіти Кілійської  міської  ради.

         У територіальному методичному заході взяли участь 45 педагогів 12 закладів загальної середньої освіти Кілійської міської ради.

         Промовицями були:

– педагогиня – організаторка Лісківського закладу загальної середньої освіти Грицанова Ольга Олексіївна;

– учителька фізики, класна керівниця 8 класу Новоселівського закладу загальної середньої освіти Хаджи Наталя Іллівна.

         Поширеними та дедалі помітнішими в освітньому середовищі серед неповнолітніх дітей є прояви агресії та насилля. Таке явище отримало назву «булінг».

         Активність розвитку цього негативного явища, збільшення небезпеки негативного впливу на подальший соціально – психологічний розвиток осіб, що його зазнали викликають занепокоєння.

         В Україні діє Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», що передбачає основні інструменти профілактики та протидії булінгу в закладах освіти.

         Зокрема План заходів, спрямований на запобігання і протидію булінгу (цькуванню), що розробляють і оприлюднюють на вебсайтах усі заклади освіти; обов’язок керівника закладу освіти.

         Ольга Олексіївна у своєму виступі, який супроводжувався змістовною презентацією, прокоментувала перелік нормативно – правових документів, що регламентують діяльність педагогічних працівників з питань запобігання булінгу (цькування) у закладі освіти.

         Педагогиня наголосила, що освітянам потрібно об’єднати зусилля для створення та налагодження системної роботи, щоб не допустити насильства серед дітей. Відправною точкою цієї роботи має стати зміна поведінки і цінностей на основі взаємоповаги та довіри серед учасників освітнього процесу, поширення відповідних знань, формування відповідних навичок, компетентностей.

         Ольга Олексіївна детально розповіла про комплекс дій учасників освітнього процесу, що містить інформацію про:

1) типові ознаки булінгу;

2) загальні психологічні та поведінкові характеристики дитини, яка страждає від булінгу;

3) загальні психологічні та поведінкові характеристики дитини, яка здійснює булінг;

4) систему профілактики запобігання ситуаціям булінгу в закладах загальної середньої освіти впродовж навчального року (нормативно – правове та інформаційне забезпечення попередження насильства; робота з педагогами, робота з учнями, робота з батьками);

5) перелік заходів запобігання булінгу в закладах загальної середньої освіти;

6) алгоритм дій керівників закладів загальної середньої освіти під час булінгу;

7) алгоритм дій практичного психолога під час булінгу;

8) систему роботи з дитиною, яка постраждала від булінгу, та її батьками;

9) систему роботи з дитиною, яка здійснила булінг, та її батьками;

10) систему роботи з класним колективом, де стався випадок булінгу.

         Наталя Іллівна, класна керівниця 8 класу Новоселівського закладу загальної середньої освіти, демонструючи презентацію та відеоролик, який  створений учнями, поділилася власними напрацюваннями щодо запобігання виникненню ситуацій, пов’язаних з булінгом; з формування безпечного середовища в учнівському колективі; з формування у здобувачів освіти здатності протистояти булінгу (цькуванню), навичок ненасильницької поведінки.

         Підготовлений контент буде корисним педагогічним працівникам закладів загальної середньої освіти Кілійщини для використання в практичній діяльності.

         Усі матеріали проведеного територіального методичного заходу надіслані в заклади загальної середньої освіти Кілійської міської ради та розміщені на сайті Комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Кілійської міської ради в рубриках: «Заходи з педагогами» (семінари, вебінари тощо), «Виховна робота», «Психологічна підтримка педагогів» для використання педагогами в роботі.

        Відділ освіти та молодіжної політики Кілійської міської ради (начальник Сергій Мергут), Комунальна установа «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Кілійської міської ради (директорка Ганна Єгорова) складають подяку:

1) за сприяння проведенню територіального консультативно – методичного простору керівництву:

– Лісківського закладу загальної середньої освіти (директорка Лупонос Ганна Миколаївна);

– Новоселівського закладу загальної середньої освіти (директорка Одінцова Марія Дмитрівна);

2) за високий рівень науково – методичної і практичної спрямованості територіального методичного заходу  педагогиням – промовицям.

         Працюємо на майбутнє! Віримо у ПЕРЕМОГУ!