Поговоримо про нові підходи до визначення рівня результатів навчання учнів
Наказом МОН від 02.08.2024 №1093 затверджено нові рекомендації щодо оцінювання досягнень учнів 5-9 класів НУШ (далі – Рекомендації). Головні положення цього документа ми вже детально розглядали у цьому матеріалі. А у цій публікації ми акцентували увагу на основних моментах підсумкового оцінювання з навчальних предметів усіх освітніх галузей.
Згідно з Рекомендаціями основними видами оцінювання є формувальне та підсумкове оцінювання й ДПА. Тож якщо ви бажаєте покращити знання та отримати практичні поради щодо інтерактивного оцінювання учнівського прогресу протягом навчального року, запрошуємо вас долучитись до учасників Всеукраїнської інтернет-конференції «Підсумкове оцінювання в НУШ: нові вимоги та практика» та переглянути у запису Всеукраїнську інтернет-конференцію «Здійснення формувального оцінювання в НУШ». Під час етеру ви матиме змогу ознайомитись із ефективними прийомами у роботі з дітьми будь-якого віку з метою їх подальшого застосування в роботі, що допоможе урізноманітнити освітній процес.
Метою підсумкового оцінювання є об’єктивне співвідношення фактичних результатів навчання учнів з обов’язковими (очікуваними) результатами навчання, визначеними Держстандартом / модельною навчальною програмою за певний період навчання.
Підсумкове оцінювання здійснюється періодично і може охоплювати один, декілька або всі групи результатів, визначених у Держстандарті. Кількість підсумкових робіт, час їхнього проведення вчитель може встановлювати самостійно.
Під час оцінювання слід застосовувати завдання різних когнітивних рівнів:
- на відтворення знань;
- на розуміння;
- на застосування в стандартних і змінених навчальних ситуаціях;
- уміння висловлювати власні судження, ставлення тощо.
Підвищення кваліфікації вчителів: Ідеї та пропозиції від «На Урок»
Критерії підсумкового оцінювання результатів навчання учнів
У Рекомендаціях наведено загальні критерії оцінювання, які визначають загальні підходи до встановлення результатів навчання учнів і реалізуються за чотирма рівнями, що дає змогу здійснювати оцінювання за 12-бальною шкалою:
- початковий (1-3 бали);
- середній (4-6 балів);
- достатній (7-9 балів);
- високий (10-12 балів).
Кожний наступний рівень охоплює вимоги до попереднього, а також додає нові.
Загальні критерії оцінювання слугують основою для галузевих критеріїв оцінювання. У наших матеріалах ми розглянули орієнтири для оцінювання результатів навчання з навчальних предметів різних освітніх галузей:
Мовно-літературна освітня галузь
Громадянська та історична освітня галузь
Підсумкове оцінювання за семестр
Підсумкове оцінювання за семестр здійснюють за групами результатів навчання, що передбачені Критеріями оцінювання за освітніми галузями, з урахуванням різних форм і видів навчальної діяльності. Для формування висновків щодо рівня досягнення обов’язкових результатів навчання за семестр учитель може запропонувати учням:
- виконати комплексну підсумкову роботу за всіма групами результатів, визначеними в Критеріях оцінювання за освітніми галузями;
- виконати окремі підсумкові роботи для кожної групи результатів, визначеної у Критеріях оцінювання за освітніми галузями.
Відомості, отримані під час підсумкового семестрового оцінювання застосовують для вироблення навчальних цілей на наступний період, визначення труднощів учнів у навчанні та коригування освітнього процесу.
У Свідоцтві досягнень виставляють семестрові оцінки за групами результатів і на їх підставі виставляють загальну оцінку за семестр з кожного навчального предмета.
Джерело: Журнал «На Урок»